Teater

OOPER ”DUST”

Korraldaja ContempArt MTÜ

Peter Kohlmetzi Mølleri ooper “DUST”

 kestus: 70 minutit. Esitatud inglise keeles
New Music Theatre & Neo-Puppetry Opera
TOLM on uus muusikaline draama, mis seob täiskasvanute nukuetenduse ja lavalise ooperilaulu, fantaasia, mis kutsub publiku võimalikku tulevikku, kus tsivilisatsioon ja inimkond on langenud ohvriks omaenda ahnusele ja ihadele. Näidend, mis  esitab küsimusi ja otsib uue alguse lootust pärast seda, kui on toimunud see katastroof, mida me hetkel näeme maailmas üha lähemale hiilimas.
Selles maailmas on kaks tegelast: Kuu (mida esindab naislaulja) ja Vari (mida esindab nukunäitleja) mängivad nukk-tegelaste mängu,  mis on meenutamise ja taasühinemise viimane vahend. Teineteise külge klammerduvas sõltuvuses on nad olnud tunnistajaks kõikidele inimkonna õudustele, mis viimses katasroofis on toimunud.
Kohtame Sõdurit, kes klammerdub juba kaotatud sõja külge; pimedat Ema, kes otsib oma hirmunud vigastatud Poissi; Prostituuti, kes tõuseb tolmust, et rääkida tema vastu toime pandud hirmutegudest; ja lõpuks Prahimeest, hullu kapitalisti, kes sööb tolmu, mulda ja iseennast – kõike, mida on vaja kasvu tagamiseks.
Nukud on haruldased elusuurused silikoonist nukud realistliku naha ja nägudega. Nad kujundati aastatepikkuse tööga just nüüdisaegse täiskasvanud publiku jaoks. Naturalistlikud nukud ooperis, mis on erinevate žanrite — ooperi, etenduskunsti ja nukuteatri ristumiskoht.
Näidendi esietendus toimus Helsinores, Taanis 10. märtsil 2016 ja oli väga edukas. “Tolmu” on esitatud Norras, Rootsis, Islandil, Kreekas, Jaapanis ja terves Taani riigis, sh ka kaks nädalat Kopenhaageni Kuninglikus Teatris. Publik ja kriitika, nii noored kui vanad, trükis ja internetis, on olnud üllatunud ja rabatud žanrite segust, düstoopilisest armastusteemast ning näidendi luulelisusest ja söakast paatosest. Düstoopiline teema on fantaasia, mis sunnib meid maha istuma ja järele mõtlema, mida me inimkonnana praegu peaksime tegema. Siin on see mähitud poeetilisse stiili ja esteetikaase ning toodud esile muusika ja laulu abil.
Tolm on loodud usus, et kunst suudab mängida aktiivset rolli inimeste meelemuutuses ja planeedi saatuses. Me ei pea moraalseid või poliitilisi keskkonna-alaseid kõnesid, vaid oleme valinud poeetilise lavakunsti vormi — ja just see poeesia ja paatos annavad Tolmule poliitilise teravuse.
Näidendit saab korraga vaadata 150 inimest ja hiljuti esitati seda Kopenhaageni Kuninglikus Teatris .
STØV (TOLM) 2016 sai Taani Kunstide Nõukogult 2016. aastal preemia erakordse hübriidse muusikateatri näidendi eest ning seda on nomineeritud ka Taani Teatri Aastapreemiale, mis ühe täiskasvanutele mõeldud nukuteatri kohta on erakordne saavutus.

Galerii

Osalised

  • Kontseptsioon Svend E. Kristensen ja Jesper Pedersen
  • Lavastaja Jesper Pedersen
  • Muusika Peter Kohlmetz Møller
  • Lavakunstnik Kristian Knudsen
  • Tekstid Neill Cardinal Furio
  • Kostüümid Lise Klitten & Line Bech
  • Valgus Mikkel Jensen

Osades:
Nina Sveistrup Clausen (sopran) ja Svend E. Kristensen