Teater Kuraatoriprogrammi lavastus

LÕHE

Korraldaja Vaba Lava SA

“Lõhe”

Alates 1992. aastast kulgeb riigipiir Eesti Vabariigi ja Vene Föderatsiooni vahel mööda Narva jõge. Enne Nõukogude Liidu kokkuvarisemist olid Narva ja Ivangorod põhimõtteliselt üks linn – ühise veevärgi, transpordisüsteemi ja töökohtadega. Tänapäeval on aga kaks eraldatud linna, mille peamisteks vaatamisväärsusteks on kindlused ning külas käiakse üksteisel

silla ” Sõprus” kaudu. Kui maailmas muutub geopoliitiline olukord, muutuvad ka riikide ja nende elanike suhted. Kuidas kajastuvad muutused piirilinnade elanike elus – see on teema, millega tegeleb antud lavastus dokumentaalse teatri vahendeid kasutades.

Teatritrupp, mille koosseisus on nii Venemaalt kui Eestist pärit näitlejad, võtab intervjuud kohalikult Narva ja samuti Ivangorodi elanikkonnalt, kelle lood saavadki dokumentaalse lavastuse osaks. 

Lisaks teema aktuaalsusele omab dokumentaalne lavastus olulist tähendust Vaba Lava uue kuraatorprogrammi avalavastusena. Seega on see üks lavastustest, millega avatakse Vaba Lava teatrihooaeg ning samuti annab see avapaugu Muusika- ja linnakultuuri festivalile Station Narva Vaba Lava Narva teatrikeskuses peetavale üritustesarjale.

Vaba Lava kuraator 2019/2020 ja 2020/2021 hooaegadel on leedu näitekirjanik Marius Ivaškevičius. Jägmise kahe hooaja kuraatorprogrammi teemaks on “Murranguaja inimesed”, mille fookuses on aastad 1989–2019 ning Baltimaad ja nende lähinaabrid: Venemaa, Valgevene ja Ukraina. Just sellistes geograafilistes ja ajalistes piirides soovib Vaba Lava kahe järgmise hooaja jooksul teatrikunsti vahendeid kasutades uurida inimeste saatusi.

Üheks esimeseks lavastajaks uuel teatrihooajal on Juri Kviatkovskij, kes on Venemaa näitleja ja lavastaja, kes õpetab kool-stuudios “MHAT” ning on üks sõltumatu loomegrupi Le Cirque de Sharles La Tannes loojatest. Kviatkovskij oli nomineeritud lavastajana Venemaa teatri rahvuspreemiale Kuldne mask 2014 lavastuse “Nukumaja” eest ja Kuldne mask 2015 lavastuse “Normansk” kui ühe parima eksperimendi eest. 

Fotod: Ilja Smirnov

Vaba Lava lavastust toetavad Integratsiooni Sihtasutus, Kultuurkapital, fond USRF koostöös festivaliga Station Narva, Kultuuriministeerium ja Fortaco Estonia.

Pilet 18€ , sooduspilet 15€ (õpilane, tudeng, pensionär)

Galerii

Ajakava

  • E 23.märts 2020 Kell:19:00

Osta Piletilevist

Osalised

  • Lavastaja Juri Kviatkovskij, Moskva värskest ja sõltumatust teatrist "Masterskaja Brusnikina"
  • Valguskunstnik Priidu Adlas
  • Kunstnik Ksenija Peretruhhina
  • Video Julia Iskhakova
  • Dramaturg Inna Knirk

Laval: Jekaterina Novosjolova, Martin Kõiv, Piret Simson, Eduard Tee, Dan Jeršov, Ott Kartau.

Video vahendusel osalevad "Masterskaja Brusnikina" näitlejad: Alissa Kretova, Anastassia Velikorodnaja, Deniss Jasik, Darja Vorohobko, Sergei Fisher, Aleksei Zherebtsov.