Teater Eesti

LIBAHUNT

Korraldaja R.A.A.A.M.

2015. aasta suvel lavastas Eesti tüvitekstiks peetava näidendi „Libahunt” Jakuutia lavastaja Sergei Potapov, kes on šamaani lapselaps. Lavastaja iseloomustab näidendit nii: „Loodus ja paganlus on vaba, religioon on aga täis aheldavaid kaanoneid.”
Libahunt ei ole ainult eesti rahva usundist pärit elukas, vaid figureerib paljude rahvaste pärimuses. „Libahundis” ütleb Tiina: “Hunt on vaba, teeb, mis tahab, armastab ja vihkab keda tahab. Ja ta läheb teie seast, sest et ta teid põlgab!”
Maailm jääb üha väiksemaks, vabadust jääb üha vähemaks… Kuidas näeb inimeste võõraviha mees, kes meie jaoks nagu teiselt planeedilt? Mida talle räägib August Kitzbergi tekst…?
Esietendus 8. juulil 2015 Viinistu Kunstimuuseumis.  Etendus kestab koos vaheajaga 2 tundi 20 minutit.

Eesti tüvitekstiks peetava näidendi „Libahunt” on lavastanud Jakuutia tuntuim lavastaja Sergei Potapov (s. 1975). Sergei Potapov on šamaani lapselaps. Lõpetas 2004. aastal Moskva Riikliku teatriakadeemia lavastajana. Juba 2005. aastal sai Kuldse maski auhinna Eugène Ionesco näidendi „Macbeth” lavastamise eest. Ta on teinud üheksa filmi ja paarkümmend suurt lavastust. Üks lavastaja perelegende räägib, kuidas tema isa jurtast välja Siberi lumehange visati, kui ta sündis. See oli šamaanilapse esimene katse, jõuproov. Kui laps ellu jäi, tähendab – oli eluks valmis. Eesti näidend „Libahunt” inspireeris lavastajat nii, et ta seepeale Jakuutias koos jahimeestega hundijahil käis. Sealsed hundid on muide poole suuremad kui meie omad ja nad tõeliselt kuni tänaseni on ohuks nii karjale kui ka inimestele. Ka meie „Libahundi“ Tiina on nõialaps.

Libahunt” oli ilmselt 2015 aasta enim diskussiooni tekitanud teatrilavastus.Piret Kuub “Postimehes” 15.07.2015: “…Potapovi lavastuse üheks tugevamaks küljeks on kahtlemata eriline atmosfäär, mida aitavad omalt poolt luua nii mängupaik ise, kujundus, aga ka valgus. «Kõle», «rõske», «udune», «ähmane» on valitsevad märksõnad. Kollakas-hallisegune valgus ja hajuv suitsuvine külmas ja niiskes ruumis, kus isegi näitleja silma hästi ei näe, tekitab eheda suitsutare õhustiku…

…Kahtlemata on see hästi õnnestunud lavastus koos nauditavate näitlejatöödega, aga mis kõige tähtsam: eesti rahva kurb saatus tuleb siin üllatavalt tabavalt esile.”

Kadi Herkül ERR portaalis 13.07.2015: “…Nii et ennekõike tuleb välja kahe vägeva naise lugu – ühelt poolt Kristiina-Hortensia Porti nõtke ja naeru lõkerdav Tiina ning teisalt Mari Lille kõike näinud Vanaema. Üks lendab ühest lavaseinast teise. Teine koperdab groteskselt kepiga kobistades. Üks hõikab oma tõde suure suuga. Teine kaalutleb, siis hellitab, ei mõista hukka, aga ei astu ka välja.

Nii et kokkuvõttes on Potapovi “Libahunt” vaat et hoiatuslavastus. Meile kõigile. Mitteotsustamine on ka otsus ja mittetegutsemine samuti tegu…”

Galerii

Osalised

  • Lavastaja Sergey Potapov (Jakuutia)
  • Kunstnik Ervin Õunapuu
  • Muusikaline kujundaja Ardo Ran Varres
  • Valguskujundaja Priidu Adlas

Laval:
Kristiina Hortensia Port
Liisa Pulk
Mari Lill (Draamateater)
Martin Kõiv
Ivo Uukkivi (Draamateater)
Kristo Viiding
Piret Simson