Teater Vene

GOGOLI SURNUD HINGED

GOGOLI SURNUD HINGED

A.Vološina (N. Gogoli romaani ainetel)

Peterburi ”Teater Vassili Saarel” esitleb ”Gogoli Surnud hinged”,  mille autor on Venemaa tuntuim dramaturg Asja Vološina ning lavastaja Deniss Husnijarov.

Gogoli  surematu meistriteos ”Surnud hinged” kannab endas vene elu võtmekoodi. Üldistatud vene karakterid on eredalt välja joonistatud Tšitšikovi, Manolovi, Korobotši, Nozdrevi ja teiste tegelaskujudes. 

”Vološina näidendis on Tšitšikovi nimeks Odüsseus, mis justkui suunab tema rännakud eepiliste kangelaste radadele, mis kulgesid hauataguses  maailmas. Kuigi Gogoli situatsioonid on teravdatult absurdilaadseteks võimendatud, jääb vaataja siiski otsima sealsete tegelaskujude inimlikku alget. Need on elavad inimesed, kelle hinged on kinni jäänud elu ja surma piiril.  Samal ajal ei ole lavastuse tonaalsus üldse mitte sünge” – räägib lavastaja Deniss Husnijarov.

Ta lisab, et  lavastus räägib paljuski samast, millest tema eelnevad Gogoli teoste põhjal tehtud lavalood: Venemaast, selle lootustest, klassikalise slaavi kultuuri jõulisest pinnasest,  moraali tugisammastest, kuhu on salvestatud vääramatu seadus, mis meenutab, et inimene on surelik, kelle maapealsed teod peavad olema kooskõlas igaviku suunas liikumise paratamatusega.

Husnijarovi sõnul ei ole antud  projekti loojate kokkusaamine kaugeltki juhuslik: ”Dramaturg Asja Vološinaga seob mind juba varasem koostöö kogemus. Asjal on erakordne Gogoli mõistmise oskus ja müstika tunnetus.  Ta teab midagi salajasest ja süngemast elu poolest, teispoolsuse jõududest. Selle näidendi kirjutas ta nagu muusikapartituuri, kus tekstides on tunda rütmi.”

Peterburi Draamateatris ”Teater Vassili Saarel” töötab Deniss Husnijarov aastast 2010.  ”Gogoli Surnud hinged” on tema neljas lavastus, mis põhineb Gogoli loomingul. 2014. aastal tõi ta Peterburis lavale Gogoli   ”Nina”, 2016. aastal ”Sineli” Tšeljabinski N. Orlovi nimelises Draamateatris ning samal aastal näidendi ”Revident” Naberežnõje Tšelnõ teatris ”Masterovõje”.  Husnijarovi lavastused on olnud Kuldse Maski teatripreemia nominendid ning võitnud erinevatel teatrifestivalidel kõrgeid auhindu.

Asja Vološina on üks  hinnatumaid kaasaja dramaturge, kelle näidendeid mängitakse arvukalt nii kodu- kui välismaal.  Vološina tekstidest läbi kumav tragikoomiline maailmatunnetus, on huvi pakkunud kõige tuntumatele vene lavastajatele.

Soovitatav vanusele 16+
Lavastus kestab 3 tundi, ühe vaheajaga

Osalised

  • Lavastaja Deniss Husnijarov
  • Kunstnik Aleksandr Mohov
  • Kostüümikunstnik Maria Lukka
  • Valguskunstnik Igor Fomin
  • Helilooja Vitali Istomin
  • Koreograaf Tatjana Bezmenova
  • Video Natalja Naumova

Laval:
Venemaa rahvakunstnik - Tatjana Maljagina
Venemaa teeneline kunstnik - Artjom Tsõpin
Venemaa teeneline kunstnik - Ilona Brodskaja
Anna Koroleva
David Brodski
Vladimir Postnikov
Nikita Tšekanov
Anna Zaharova
Maria Štšekaturova
Kirill Tarassov
Bulat Šamsutdinov